Jesteś tutaj

Rehabilitacja uro-ginekologiczna

Pragniemy poinformować, że aktualnie fizjoterapia uro-ginekologiczna została zawieszona. W przypadku zmiany sytuacji niezwłocznie Państwa poinformujemy.

Dolegliwości okolicy narządów płciowych, miednicy oraz odbytu są dla wielu osób niezwykle wstydliwe. Wiele osób zakłada też, że dysfunkcji tych regionów nie można leczyć w sposób nieinwazyjny i niefarmakologiczny. Istnieją jednak metody fizjoterapeutyczne, które bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu dolegliwościach. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków na Śląsku, świadczących kompleksowe usługi w zakresie rehabilitacji uro-ginekologicznej. Naszym specjalistą w tej dziedzinie rehabilitacji jest fizjoterapeutka uro-ginekologiczna mgr Agnieszka Badura, która przeszła cykl szkoleń w niemieckiej szkole zaburzeń funkcjonalnych miednicy i nietrzymania moczu Physio Pelvica. Fizjoterapia uro-ginekologiczna jest optymalnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, połogu i z problemami uro-ginekologicznymi. Obejmuje diagnozę, profilaktykę i leczenie dolegliwości. Terapia uczy i pomaga zastosować prawidłowe techniki bezpiecznego treningu mięśni dna miednicy i mięśni brzucha, dające podstawy do dalszych ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Do innych wskazań do fizjoterapii uro-ginekologicznej u kobiet należą: dolegliwości bólowe m iednicy, dysfunkcje mięśni dna miednicy, zmniejszona/brak satysfakcji seksualnej, zdiagnozowana pochwica/vulvodynia, zaburzenia proktologiczne. Dodatkowo do naszej fizjoterapeutki uro-ginekologicznej powinny zgłosić się pacjentki z rozejściem się mięśni prostych brzucha. Ta specjalizacja fizjoterapii jest dedykowana także mężczyznom z zaburzeniami proktologicznymi, nietrzymaniem moczu, przy dolegliwościach bólowych miednicy oraz po zabiegach proktologicznych i urologicznych (np. prostatektomii radykalnej).
Stosujemy nowoczesne metody terapii:

  • EMG-Biofeedback
  • elektrostymulacja
  • sEMG
  • terapia falą uderzeniową
  • techniki manualne i osteopatyczne

Istotne informacje:

  • Do badania i terapii używane są sondy dopochwowe/doodbytnicze, które można zakupić u terapeuty przed badaniem. Stanowi to dodatkowy, jednak jednorazowy koszt - sondy są wielorazowe do indywidualnego użytku.
  • Przed wizytą należy opróżnić pęcherz.
  • Konsultacje i terapia nie wymagają skierowania lekarskiego, jednak w przypadku posiadania dokumentacji lekarskiej dotyczącej danej dolegliwości warto mieć ze sobą dokumentację medyczną na pierwszej wizycie.