Jesteś tutaj

Rehabilitacja dziecięca

Ze względu na urlop szkoleniowy fizjoterapeutki, rehabilitacja dziecięca jest zawieszona w okresie styczeń - marzec 2018.

Drodzy Rodzice, jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wspomóc rozwój ruchowy swojego Dziecka lub jeżeli coś niepokoi Was w rozwoju ruchowym Maluszka, zapraszamy na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego.

Co może być oznaką nieprawidłowego rozwoju?

 • widoczny nadmierny wyprost w obrębie głowy i tułowia (odgięcie do tyłu, Dziecko pręży się i napina),
 • znaczna wiotkość (Dziecko przelewa się przez ręce)
 • asymetryczne ustawienie poszczególnych części ciała,
 • asymetryczna aktywność spontaniczna Dziecka (podczas aktywności częściej angażuje jedną ze stron, podczas spoczynku również wybiera jedną ze stron, na której chętniej leży)
 • brak wykonywania aktywności ruchowych adekwatnych do wieku (przetaczanie, pełzanie, czworaki, siadanie, wstawanie, chodzenie),
 • chód na palcach
 • niepokój, nadmierne pobudzenie i płaczliwość Dziecka

Nie warto czekać, aż powyższe „sygnały ostrzegawcze” same ustąpią. Rehabilitacja dzieci rozpoczęta we wczesnym okresie życia, pozwala w wielu przypadkach na całkowite wyeliminowanie problemu.

Bardzo ważna jest stymulacja prawidłowego rozwoju ruchowego Dziecka w codziennych czynnościach, które Rodzice powtarzają wielokrotnie w ciągu dnia – noszenie na rękach, podnoszenie Dziecka i odkładanie do łóżeczka, zmiana pampersa, zakładanie i zdejmowanie ubranek, karmienie. Instruktaż pielęgnacyjny niemowląt ma na celu indywidualne przeszkolenie Rodziców w odpowiedniej pielęgnacji Dziecka, co stanowi element codziennej terapii.

Oprócz rehabilitacji niemowląt zajmujemy się także terapią wad postawy. Na co dzień spotykamy się z takimi problemami jak:

 • skrzywienie kręgosłupa
 • zaburzenie naturalnych krzywizn kręgosłupa („plecy płaskie”, „plecy okrągłe”, „plecy wklęsłe”, „plecy okrągło-wklęsłe”)
 • wady w obrębie stóp („stopa płaska”, „stopa płasko-koślawa”, „stopa wydrążona”, „stopa szpotawa”)
 • wady w obrębie stawów kolanowych („kolana koślawe”, „kolana szpotawe”)
 • wady w obrębie klatki piersiowej („klatka lejkowata”, „klatka kurza”)

Warto wiedzieć, że często zaburzenia postawy występują na kilku z wyżej wymienionych poziomów, niekoniecznie w sposób izolowany więc mamy do czynienia np. z płaskostopiem w połączeniu z koślawością stawów kolanowych. Rolą fizjoterapeuty jest zawsze kompleksowe podejście do problemu, próba znalezienia pierwotnej przyczyny, a potem terapia nacelowana na istotę problemu. W przypadku wad postawy również liczymy na zaangażowanie i współpracę ze strony Rodziców Dziecka, żeby na co dzień wdrażać zalecone korekcje i motywować Dziecko do wykonywania zadanych ćwiczeń.

W ramach Galen Rehabilitacja oferowana jest diagnostyka i rehabilitacja niemowląt oraz rehabilitacja dzieci w naszym ośrodku zlokalizowanym w mieście Katowice. Terapię prowadzą fizjoterapeutki: Klementyna i Sonia. Posiadając w zespole certyfikowaną terapeutkę metody Bobath, proponujemy rehabilitację między innymi tą metodą. Zapraszamy!