Jesteś tutaj

Relacja z konferencji "Przygotowanie do sezonu zimowego"

Jeszcze sezon zimowy nie zaczął się w pełni, a my już postanowiliśmy  przygotować wszystkich amatorów i profesjonalistów na nowy sezon narciarsko-snowboardowy.  25 listopada 2017 roku w naszym ośrodku medycznym w Bieruniu odbyła się kolejna, bezpłatna konferencja  nacelowana na profilaktykę zdrowotną i bezpieczne uprawianie sportów zimowych. Tradycyjnie już konferencja została zorganizowana wspólnie z Galen-Ortopedia i Fundacją Galen. Wśród prelegentów gościliśmy lekarza, fizjoterapeutów i specjalisty z zakresu serwisowania sprzętu narciarskiego i snowboardowego. 

Konferencję otworzył wykład doktora Grzegorza Hajduka, ortopedy, który na co dzień pracuje w Galen-Ortopedia. Pan doktor prywatnie jest zapalonym narciarzem, stąd bardzo dobrze zna bolączki, które trapią wielbicieli zimowego szaleństwa na stoku, nie tylko z gabinetu czy z sali operacyjnej. 

Doktor Grzegorz opowiedział o najczęstszych urazach narciarzy i snowboardzistów oraz omówił czynniki ryzyka, sposoby prewencji i leczenia. Prezentacja wywarła duże wrażenie na uczestnikach i zrodziła wiele pytań i refleksji. Spotkaliśmy się nawet z komentarzem jednego z uczestników, który ma za sobą wiele kontuzji narciarskich, a który stwierdził, że dopiero teraz wie, gdzie popełniał błędy podczas przygotowania do sezonu. Ponadto dzięki wiedzy zdobytej na wykładzie będzie teraz miał świadomość, jak zabezpieczyć się przed nowymi  kontuzjami i przed odnowieniem dawnych urazów ;) Pan doktor podczas wykładu zwrócił również uwagę na rolę, jaką w przyśpieszeniu leczenia złamań odgrywa system Exogen. Jest to unikalne urządzenie przyśpieszające gojenie złamań i kości, wykorzystujące bezpieczne i skuteczne pulsacyjne ultradźwięki o niskim natężeniu, pobudzające naturalne procesy gojenia organizmu.

Kolejnym prelegentem był Grzegorz Gałuszka z GiGi Sport, pasjonat snowboardu i znawca sprzętu narciarskiego, snowboardowego i rowerowego, który prowadzi własny serwis w Katowicach. 

Grzegorz przez wiele lat był instruktorem snowboardu w różnych szkółkach narciarsko-snowboardowych, jak i instruktorem na wyjazdach z AWF Katowice. Sport i Rekreacja jest tym, co towarzyszy mu całe życie, jednak po kilku kontuzjach postanowił zająć się swoją drugą miłością, którą jest serwis. Na prelekcji Grzegorz opowiedział, jak przygotować sprzęt na sezon zimowy, jak o niego zadbać i na co zwrócić uwagę. Przybliżył również konstrukcję sprzętu zimowego i opowiedział jak prawidłowo dbać o jego konserwację po sezonie. Po prelekcji i w kuluarach odpowiadał na liczne pytania uczestników. 

W przerwie uczestnicy konferencji mogli wymienić się między sobą spostrzeżeniami i dopytać naszych prelegentów o nurtujące ich kwestie. Był to również czas na napicie się kawy czy herbaty oraz spróbować pysznych i zdrowych przekąsek, które przygotowała firma FitPapu.

 

 

 

 

 

Po przerwie zaskoczyliśmy wszystkich miłą niespodzianką. Weronika Nowakowska, wybitna polska biathlonistka od dawna związana z naszym ośrodkiem, pozdrowiła naszych uczestników wprost z przygotowań do kolejnych startów w tym sezonie. 

Ostatnią prelekcję poprowadzili nasi fizjoterapeuci – Anna Serniak i Łukasz Wróbel. Odpowiedzieli oni na pytanie, dlaczego odpowiednie przygotowanie motoryczne do sezonu zimowego jest najlepszą formą profilaktyki urazów i gwarantuje szybszy powrót do zdrowia w momencie doznania ewentualnego urazu oraz szczegółowo omówili, jak prawidłowo przeprowadzić rozgrzewkę na stoku. Wykład uzupełniony był o część praktyczną, podczas której nasi prelegenci instruowali uczestników, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz zaproponowali idealny zestaw ćwiczeń na stoku.

Konferencję zakończył profesor Krzysztof Ficek, który przekazał kilka praktycznych rad oraz wyraził nadzieję, że po tej konferencji będzie częściej spotykał się z uczestnikami na tego typu wydarzeniach profilaktycznych lub na stoku zamiast na sali operacyjnej czy w gabinecie.  My też mamy nadzieję, że udało nam się solidnie przygotować Was merytorycznie do tegorocznych zjazdów oraz życzymy Wam dobrze przygotowanych tras ośnieżonych stoków i bezpiecznych powrotów z zimowych wypadów!