Jesteś tutaj

Relacja z konferencji "Zdrowotne kompendium Biegacza"

W słoneczną sobotę 27 maja 2017 roku w centrum medycznym Galen Rehabilitacja w Bieruniu odbyła się kolejna konferencja dla biegaczy, tym razem pod nazwą „Zdrowotne kompendium Biegacza”. Konferencja została zorganizowana wspólnie z ośrodkiem Galen-Ortopedia oraz Fundacją Galen. Wśród prelegentów znaleźli się fizjoterapeuci, dietetyk, lekarz oraz znany ultramaratończyk. Konferencja była świetną okazją do inauguracji naszej nowej sali konferencyjnej, idealnie przystosowanej do tego typu wydarzeń.

Pierwszym z omawianych zagadnień była tematyka wpływu diety na jakość i szybkość biegania. Mateusz Gawełczyk z Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu w swoim wystąpieniu „Jedz mądrzej - biegaj szybciej, czyli żywienie około wysiłkowe biegacza” omówił wybrane aspekty żywienia i suplementacji biegaczy oraz pokazał, jaki wpływ ma prawidłowe żywienie na poprawę osiąganych wyników. Wykład Mateusza zakończyła seria pytań i żywa dyskusja.

Kolejny wykład, który poprowadził mgr Filip Humpa, dotyczył elementów przygotowania motorycznego biegaczy. Filip w swoim wystąpieniu omówił bazę motoryczną biegacza, a w części praktycznej pokazał, w jaki sposób zbadać wzorce motoryczne oraz udzielił praktycznych porad dotyczący stretchingu siłowego biegacza. Ochotnicy mogli sprawdzić, czy prawidłowo wykonują ćwiczenia oraz zasięgnąć porady naszego fizjoterapeuty.

Ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak ważne w biciu rekordów biegowych jest prawidłowe odżywianie zaprosiliśmy do współpracy catering dietetyczny FitPapu, który w trakcie przerwy między wykładami raczył naszych gości zdrowymi przekąskami, ciastami i koktajlami. Potrawy zostały tak przygotowane, że cieszyły nie tylko podniebienie, ale także oko. Z resztą zobaczcie sami….;)

Pierwszym prelegentem po przerwie był ortopeda Jakub Liberski, który omówił najczęstsze urazy występujące u biegaczy. Podczas wykładu przedstawił on studium poszczególnych kontuzji oraz w sposób bardzo obrazowy wyjaśnił, jak przebiega ich leczenie. Ten wykład na pewno zmotywował uczestników do działań profilaktycznych, aby uniknąć przedstawionych w trakcie prelekcji urazów. Wykład o najczęstszych kontuzjach biegaczy dopełniła pani Monika Szpigiel-Majdan reprezentujące firmę Bioventus. Pani Monika poprowadziła prelekcję dotyczącą urządzenia EXOGEN, które wykorzystuje bezpieczne, bezbolesne fale ultradźwiękowe o niskiej częstotliwości do stymulacji naturalnych procesów naprawczych.

Podczas naszej konferencji uczestnicy nie tylko mieli okazję zaczerpnąć fachowej wiedzy, która posłuży im w praktyce, ale także otrzymali sporą dawkę motywacji od naszego zaprzyjaźnionego ultramaratończyka, pana Augusta Jakubika. Pan August z wielką pasją opowiadał o swoich doświadczeniach biegowych (które zdobywa od niemal 30 lat!) i zwracał uwagę na ważny aspekt, jaki w bieganiu odgrywa psychika zawodnika. Niejednokrotnie sam determinacją udowadniał, że niemożliwe nie istnieje, a wszelkie ograniczenia są tylko w naszych głowach. Wystąpienie zostało żywo przyjęte przez uczestników i nagrodzone dużymi brawami.

Ostatnią prelegentką była nasza fizjoterapeutka Monika Płoska, która omówiła szczegółowo temat regeneracji powysiłkowej. Monika pokazała praktyczne ćwiczenia, które każdy może sam wykonać w domu. Ciekawym elementem wystąpienia było omówienie zagadnień dotyczących stretchingu z naciskiem na rozciąganie całych taśm anatomicznych nie tylko pojedynczych grup mięśniowych.. W swoim wystąpieniu Monika również wspomniała o terapii manualnej oraz wykorzystaniu zabiegów fizykalnych w odnowie biologicznej sportowców, saunie i fali uderzeniowej. Niektórzy uczestnicy przyznawali, że do tej pory do regeneracji powysiłkowej nie przywiązywali zbyt dużej uwagi, a po wystąpieniu Moniki zwrócą większą uwagę na ten aspekt przygotowania biegowego.

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim prelegentom, uczestnikom a także naszym partnerom, którymi byli CEZIS, Fitpapu, Bioventus i Urząd Miasta Bieruń.

Biorąc pod uwagę Wasze pozytywne opinie dotyczące samej konferencji, jak i zainteresowanie zajęciami ruchowymi „zaprojektowanymi” specjalnie dla biegaczy, przygotowujemy dla Was szczegółową ofertę zarówno zajęć grupowych, jak i indywidualnej oceny motorycznej z uwzględnieniem specyfiki dyscypliny.

W podziękowaniu dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy niespodziankę. Na Waszych mailach już czekają prezentacje naszych prelegentów. Mamy nadzieję, że zarówno sama konferencja, jak i dodatkowe materiały przyczynią się do maksymalizacji Waszych wyników i osiągania jeszcze lepszych rezultatów biegowych. Pamiętajcie przesłanie pana Augusta Jakubika – nie ma złej pogody, są tylko wymówki!

Życzymy łamania rekordów i osiągania biegowych szczytów!

Do zobaczenia na kolejnej konferencji!