Jesteś tutaj

NOWOŚĆ! Terapia uro-ginekologiczna!

W związku z dłużsyzm urlopem zdrowotnym naszej fizjoterapeutki Agnieszki Badury, oferta rehabilitacji uro-ginekologicznej zostaje zawieszona do końca stycznia 2018 r.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom Pacjentów poszerzyliśmy naszą ofertę w Katowicach o fizjoterapię uro ginekologiczną. Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków na Śląsku, świadczących tego typu kompleksowe usługi. Naszym specjalistą w tej dziedzinie rehabilitacji jest fizjoterapeutka uro-ginekologiczna mgr Agnieszka Badura, która przeszła cykl szkoleń w niemieckiej szkole zaburzeń funkcjonalnych miednicy i nietrzymania moczu Physio Pelvica, a doświadczenie zdobyła prowadząc gabinet na terenie Krakowa.

Dolegliwości okolicy narządów płciowych, miednicy oraz odbytu są dla wielu osób niezwykle wstydliwe. Wiele osób zakłada też, że dysfunkcji tych regionów nie można leczyć w sposób nieinwazyjny i niefarmakologiczny. Istnieją jednak metody fizjoterapeutyczne, które bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu dolegliwościach.

Fizjoterapia uro-ginekologiczna jest optymalnym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, połogu i z problemami uro-ginekologicznymi. Obejmuje diagnozę, profilaktykę i leczenie dolegliwości tj.obniżenie narządów rodnych czy nietrzymanie moczu. Terapia uczy i pomaga zostosować prawidłowe techniki bezpiecznego treningu mięśni dna miednicy i mięśni brzucha, dające podstawy do dalszych ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących miednicę i kręgosłup.

Do innych wskazań do fizjoterapii uro-ginekologicznej u kobiet należą: dolegliwości bólowe miednicy, dysfunkcje mięśni dna miednicy, zmniejszona/brak satysfakcji seksualnej, zdiagnozowana pochwica/vulvodynia, zaburzenia proktologiczne.

Ta specjalizacja fizjoterapii jest dedykowana także mężczyznom z zaburzeniami proktologicznymi, nietrzymaniem moczu, przy dolegliwościach bólowych miednicy oraz po zabiegach proktologicznych i urologicznych (np. prostatektomii radykalnej).

Stosujemy nowoczesne metody terapii:

EMG-Biofeedback

Terapeutyczny trening mięśni dna miednicy, umożliwiający ocenę i naukę poprawnego wykonywania ćwiczeń napinających i relaksujących mięśnie. Oparty przede wszystkim na biologicznym sprzężeniu zwrotnym: Pacjent wykonując trening z elektrodą wewnątrz miednicy może jednocześnie obserwować wyniki pracy mięśni na monitorze komputera. Każde napięcie czy rozluźnienie wyświetlane jest za pomocą wykresów i innych form.

Elektrostymulacja

Zalecana jest pacjentom, u których reakcje mięśni są opóźnione, a ich skurcz słabo wyczuwalny. Znacznie osłabione reakcje nerwowo – mięśniowe sugerują częściowe odnerwienie mięśni, co uniemożliwia efektywne ćwiczenia. Pod wpływem słabych skurczy mięsień nie wzmacnia się. Stymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy siły mięśnia.

sEMG

Powierzchniowa elektromiografia mięśni i nerwów dna miednicy z użyciem sondy dopochwowej/ doodbytniczej i elektrod powierzchniowych pozwala precyzyjnie zbadać o ich kondycję. Terapia ma charakter statyczny lub dynamiczny. Obraz obserwowany przez pacjenta na monitorze komputera jest świadomościowym testem uczącym właściwego napinania i rozluźniania mięśni. sEMG łączone z samodzielnymi ćwiczeniami pozwala monitorować postępy oraz wprowadzać szybkie modyfikacje treningowe. Metoda ta łączy EMG-Biofeedback’u z elektrostymulacją.

Istotne informacje:

  • Do badania i terapii używane są sondy dopochwowe/doodbytnicze, które można zakupić u terapeuty przed badaniem. Stanowi to dodatkowy, jednak jednorazowy koszt - sondy są wielorazowe do indywidualnego użytku.
  • Przed wizytą należy opróżnić pęcherz.
  • Konsultacje i terapia nie wymagają skierowania lekarskiego, jednak w przypadku posiadania dokumentacji lekarskiej dotyczącej danej dolegliwości warto mieć ze sobą dokumentację medyczną na pierwszej wizycie.